Solidarni

Co dzisiaj rozumiemy pod pojęciem solidarności? Czy jej potrzebujemy? Czy wartości z nią związane możemy odnaleźć we współczesnym świecie? Program stypendialny Solidarni został stworzony po to, by budować solidarną więź między uczniami, szkołami i absolwentami . Jego celem jest zbiórka pieniędzy na stypendia dla bardzo zdolnych uczniów, których sytuacja finansowa uniemożliwia rozwijanie talentów i umiejętności.

Absolwenci fundując stypendium w swojej dawnej szkole, dają ich obecnym uczniom niezwykle ważną szansę – na dalszą edukację i spełnienie marzeń. Stypendia może ufundować każdy, kto chce uruchomić mechanizm solidarności i pomóc młodym, zdolnym osobom, w trudnej sytuacji materialnej.
Gimnazjum im. gen. J. Hallera w Gniewie do programu stypendialnego „Solidarni” przystąpiło w 2010 roku. Dzięki finansowemu wsparciu większości radnych Rady Miejskiej w Gniewie oraz nauczycieli gimnazjum zostały ufundowanych stypendia dla 6 uczniów: Magdaleny Kwiatkowskiej, Aleksandry Saidowskiej, Jakuba Tiedtke, Eweliny Guzdaj, Gabrieli Bieleckiej oraz Doroty Stawickiej.
W semestrze zimowym bieżącego roku szkolnego środki finansowe na stypendia dla naszych uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem stypendystki Doroty Stawickiej, przekazane na konto gimnazjum z programu Solidarni.
Dorota Stawicka jest uczennicą klasy III f Gimnazjum. W ciągu całej dotychczasowej kariery szkolnej osiągała bardzo wysokie wyniki w nauce, otrzymując świadectwa z wyróżnieniem. Z powodzeniem realizuje swoje pasje. Jest uzdolnioną sportsmenką. Znalazła się w reprezentacji gimnazjum w piłce siatkowej, zdobywając III miejsce w XII Półfinale Wojewódzkim Gimnazjady Młodzieży Szkolnej. Gra na gitarze, śpiewa, osiągając sukcesy – zajęła II miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Dorota aktywnie pracuje na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. Działa w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, jest członkinią Szkolnego Koła Europejskiego, Samorządu Szkolnego.
Na listę rezerwową do stypendium w semestrze zimowym została zakwalifikowana także uczennica klasy II c Gimnazjum – Emilia Karcz. Dziewczynka, oprócz bardzo dobrych wyników w nauce, osiąga także sukcesy w dziedzinie grafiki komputerowej. Jej dotychczasowe największe osiągnięcie to zajęcie I miejsca w III Pomorskim Konkursie Grafiki Komputerowe.
Tak, jak i w roku poprzednim, stypendia dla uczniów będą fundować nauczyciele Gimnazjum. Liczymy także na solidarność innych. Wspierająca program „Solidarni”, znana aktorka, Małgorzata Kożuchowska, powiedziała "... Żyjemy w czasach, kiedy każdy jest skupiony przede wszystkim na sobie, a ten program stypendialny zwraca uwagę na potrzeby innych i to mi się w nim podoba. Przypomina o tym, że sami kiedyś byliśmy młodzi i choć nasz start w dorosłe życie nie był łatwy, to dziś mamy już wykształcenie, pracę, karierę. ..". Zwracamy się więc z prośbą do wszystkich, a przede wszystkim do absolwentów Szkoły Podstawowej Nr 2 i Gimnazjum im. gen. Józefa Hallera w Gniewie o solidarność z młodymi ludźmi, którzy szczególnie oczekują naszej pomocy. Czy wiecie, ile dzieci w Waszej dawnej szkole potrzebuje wsparcia? Są utalentowane, zaangażowane społecznie, ale są w trudnej sytuacji finansowej. Chcą się rozwijać i spełniać swoje marzenia. Bez pieniędzy często jest to niemożliwe. Pomóżcie im rozwinąć skrzydła! Wpłacając na stypendia, dajecie im niezwykłą szansę – na dalszą edukację i lepszą przyszłość. Żeby wesprzeć młodych uzdolnionych mieszkańców gminy Gniew, trzeba tylko przekazać chociaż drobną kwotę na poniższe konto:

Fundacja Świętego Mikołaja
Przesmyckiego 40, 05-500 Piaseczno

Numer konta:
Tytułem:
Darowizna na stypendia w szkole
Gimnazjum 83-140 Gniew, ul. 27 stycznia 19

Środki można przekazać:

1. dokonując tradycyjnego przelewu np. wpłacając je na poczcie lub w oddziale banku,
2. za pomocą portalu korzystając z bezpiecznych płatności on-line.

Walentyna Czapska

GABRIELA BIELECKA