WYCIECZKA SZKOLNA DO KOTLINY KŁODZKIEJ 2019

Utworzono dnia 28.05.2019

Po miesiącach oczekiwań 59-osobowa grupa uczniów naszej szkoły wraz z sześcioma opiekunami: Joanną Czwiklińską, Wioletą Fiedorowicz, Brygidą Murawską, Katarzyną Puczyńską, Mariolą Stawicką i Sewerynem Kulczyńskim wyjechała na długo wyczekiwaną wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. W wyprawie uczestniczyli uczniowie klas: 3a, 3b, 3d, 7b i 4a. Wycieczka trwała 5 nocy i 4 dni. Rozpoczęła się w niedzielę 19 maja o 23.15 i zakończyła się w piątek 24 maja o 3.00. Zbiórka zorganizowana została tradycyjnie przed budynkiem szkoły. Droga do Kotliny jest daleka, jechaliśmy 10 godzin.

Zatrzymywaliśmy się po drodze kilka razy, by wyprostować kości i zjeść śniadanie. Na pierwszy planowany punkt programu dotarliśmy około 9. Był to przepiękny zamek Książ. Trochę się rozpadało, ale nikt z nas z cukru nie był, więc wyskoczyliśmy z autokaru na podbój zamku. Podzieliliśmy się na dwie grupy, które oprowadzili przewodnicy. Zamek zrobił na wszystkich wielkie wrażenie. Znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Jego niewielka część, w tym znajdujący się w części centralnej zamek piastowski, jest udostępniona zwiedzającym. Następnie przeszliśmy się po parku, zobaczyliśmy bryłę zamku z odległości. Podziwialiśmy też wiele odmian rododendronów w przeróżnych kolorach. Wróciliśmy do autokaru i pojechaliśmy w stronę Zieleńca, aby się zakwaterować w hotelu Vital & SPA Resort Szarotka. Po godzinie chaosu, każdy miał już wybrane swoje miejsce, w którym miał spędzić kolejne 3 dni. Po obiadokolacji czekał na nas basen, sauna i jacuzzi. Tak minął pierwszy dzień wycieczki.

Drugi dzień wycieczki to zwiedzanie Pragi – stolicy i największego miasta Czech, położonego w zachodniej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego. Dzisiejsza Praga powstała w 1784 r. z połączenia pięciu wcześniej samodzielnych, lecz powiązanych ze sobą organizmów, których początki sięgają średniowiecza: Starego Miasta, Nowego Miasta, Josefova, Małej Strany i Hradczan – siedziby władców czeskich. Od 1992 r. zabytkowe centrum miasta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na bogactwo atrakcji, należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy. My również chętnie zobaczyliśmy to miasto. Był też czas na jedzonko i zakupy. Około 20 siadaliśmy do posiłku w Zieleńcu.

Trzeci dzień rozpoczął się śniadaniem o godzinie 7. Wszyscy wypoczęci, gotowi do dalszego zwiedzania wyruszyli do miejscowości Karłów. Zatrzymaliśmy się na parkingu i w dalszą drogę udaliśmy się na piechotę. Szliśmy na Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Na szczyt prowadziło 665 morderczych schodów wytyczonych zielonym szlakiem. Po wejściu na samą górę na tarasie widokowym przewodnik przekazał nam najważniejsze informacje o Sudetach, Górach Stołowych i samym Szczelińcu. Niestety ze względuna zachmurzone niebo nie mogliśmy podziwiać pięknych widoków. Po południu udaliśmy się do Kaplicy Czaszek w Czeremnej. Było to bardzo ciekawe miejsce. Dowiedzieliśmy się tam wielu interesujących rzeczy. Kaplica została wybudowana w 1786 r. przez czeskiego Księdza Wacława Tomaszka. Wszedłszy do środka, zobaczyliśmy na ścianach i suficie same czaszki oraz dwie figurki aniołów. Po lewej stronie kaplicy anioł z wagą, a po prawej anioł z trąbą. Trzy tysiące ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich, ofiar wojen oraz epidemii chorób zakaźnych. Na ołtarzu jednak ułożone były najciekawsze czaszki: czaszka Mongoła, Tatara, Sołtysa, a także jego żony, którzy zginęli śmiercią tragiczną. On od postrzału w głowę, a ona od wbicia w nią szabli. Po tak udanym, choć męczącym dniu w końcu udaliśmy się do pensjonatu na obiadokolację, a wieczorem czekały na nas zabawy w basenie. Tak dobiegł końca kolejny dzień.

Ostatniego dnia, śniadanie zjedliśmy trochę później, bo o 9.00. Po śniadaniu spakowaliśmy się i wykwaterowaliśmy z pensjonatu, aby udać się w drogę powrotną. Na dłużej zatrzymaliśmy się we wrocławski zoo z pięknym Afrykarium. Zoo we Wrocławiu jest najstarsze w Polsce i posiada bogatą kolekcję zwierząt. Żyje tu 10 tysięcy zwierząt, przedstawicieli ponad 1100 gatunków. W ciągu kilku godzin na własne oczy mogliśmy zobaczyć rzadkie i oryginalne zwierzęta ze wszystkich kontynentów. Przez kilkadziesiąt lat wrocławskim zoo zarządzali Hanna i Antoni Gucwińscy, którzy o obyczajach mieszkańców ogrodu opowiadali w popularnym programie „Z kamerą wśród zwierząt”.

O 16. udaliśmy się do galerii Magnolia, gdzie mieliśmy czas na kino, posiłek i zakupy.

W piątek 3.00 dotarliśmy szczęśliwie do Gniewu. Wszyscy zmęczeni podróżą pożegnaliśmy się i udaliśmy się do domów.

Brygida Murawska

WYCIECZKA SZKOLNA KOTLINA KŁODZKA 2019