WAKACJE W DOBIE KORONAWIRUSA

Utworzono dnia 22.06.2020

Wakacje 2020 będą inne niż zwykle, bo wszyscy musimy nauczyć się nowych zasad bezpieczeństwa i wyrobić sobie nawyki, które pomogą nam ochronić się przed koronawirusem. Warto pamiętać, że pandemia nie minęła. Planując wakacje nie wolno zapomnieć o bezwzględnej higienie i innych nadzwyczajnych środkach ostrożności.

WHO radzi, jak nie zarazić się koronawirusem w podróży:

• zachowuj odstęp, co najmniej 1,5 metra od innych osób, a na wszelki wypadek zawsze miej pod ręką maseczkę (uwaga, na lotniskach, na terenie terminali, oraz w samolotach i pociągach noszenie maseczek jest obowiązkowe)
  • unikaj kontaktu z osobami, które kaszlą albo mają gorączkę
  • często myj ręce wodą z mydłem albo przemywaj płynem na bazie alkoholu
  • nie dotykaj oczu, ust ani nosa
  • unikaj płacenia gotówką, używaj karty, kupuj bilety online

Zasady bezpieczeństwa na wakacjach 2020

W hotelu i pensjonacie:

• zapoznaj się z plakatami informacyjnymi na temat objawów koronawirusa
  • zdezynfekuj ręce płynem do dezynfekcji, który musi znajdować się w recepcji każdego hotelu
  • zachowuj odstęp 1,5 metra od innych turystów (pomogą w tym linie narysowane na podłogach)
  • jeśli musisz skorzystać z windy, poczekaj, aż będzie pusta (nie wchodź do niej razem z obcymi osobami), w miarę możliwości korzystaj ze schodów
  • unikaj dużych skupisk ludzi oraz miejsc, w których mogą gromadzić się dzieci (sale zabaw, place zabaw, wesołe miasteczka)

Na basenie i w restauracji:

• w przestrzeniach wspólnych (na basenie, w restauracji, w spa) zachowuj odstęp 1,5 metra od innych ludzi, a jeżeli to niemożliwe, załóż maseczkę ochronną (stoliki muszą być oddalone od siebie o 2 m)
  • sprawdź, czy hotel oferuje możliwość spożywania wykupionych posiłków w pokoju

Na plaży:
Zatłoczone plaże odchodzą w niepamięć. Nad morzem także trzeba zachowywać dystans, a poszczególne kraje i turystyczne kurorty rozważają wprowadzenie różnych zasad korzystania z kąpielisk.

Ponadto, aby wakacje należały do udanych, należy pamiętać o przestrzeganiu pozostałych zasad bezpieczeństwa, które możecie przypomnieć sobie pod adresem:

bezpiecznewakacje.pl

Pedagog Małgorzata Chojnacka